Manfred Weber felhörpintette az igazságszérumot: mindenki Orbán Viktor ellen!

Az EPP vezetője nem kertelt: tisztázta álláspontjukat, amelyhez Magyar Péteréknek is igazodniuk kell.

Mint ismert: az elmúlt hétvégén diplomáciai szóváltásba keveredett a magyar és az ukrán kormány.
A hétvégén éles diplomáciai szóváltás alakult ki Magyarország és Ukrajna között Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilatkozata nyomán. Zelenszkij egy háttérbeszélgetés során azt állította, hogy a magyarok 70 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, és bírálta Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, amiért akadályozza ezt a folyamatot.
A magyar kormányfő erre úgy reagált:
a magyarok véleményét nem a kijevi elnök és nem is a brüsszeli bürokraták döntik el.
Az Alapjogokért Központ elemzője, Lajkó Fanni szerint Zelenszkij kijelentése mögött komoly brüsszeli és nemzetközi politikai nyomás húzódik meg, nem pedig a magyar társadalom valós véleménye. A szakértő szerint a magyar lakosság jelentős része aggodalommal tekint Ukrajna esetleges EU-csatlakozására, mivel az komoly gazdasági, szociális és mezőgazdasági következményekkel járhat.
Lajkó úgy véli, Ukrajna jelenlegi állapotában jelentős anyagi terheket róna az unióra és azon belül Magyarországra is.
Kiemelte: az ukrán mezőgazdasági termékek versenye veszélybe sodorhatja a magyar gazdák megélhetését, miközben az ukrán egészségügy és infrastruktúra fejletlensége további költségeket generálna. A szakértő szerint a nyomásgyakorlásban belpolitikai szereplők is részt vesznek,
köztük Magyar Péter, aki politikai programjának központi elemévé tette Ukrajna EU-tagságának támogatását.
Emellett Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője is rendszeresen kiáll Kijev csatlakozása mellett, amit Lajkó inkább külföldi érdeknek, semmint magyar társadalmi akaratnak tart.
Az elemző úgy látja, hogy Zelenszkij kijelentései politikai beavatkozási kísérletnek is tekinthetők a magyar belpolitikába, különösen a 2025-re tervezett Voks nemzeti konzultáció fényében, amely során a magyar állampolgárok is véleményt nyilváníthatnak a kérdésben.
Lajkó Fanni szerint a magyar kormány álláspontja következetes:
Ukrajna EU-integrációjáról gyakorlati és nem ideológiai alapon kell dönteni, a nemzeti szuverenitás, a gazdasági érdekek és a társadalmi stabilitás szem előtt tartásával.
A nyomásgyakorlás és a politikai kijelentések helyett nyílt és valós vitára lenne szükség a csatlakozás következményeiről, különösen úgy, hogy Kijev továbbra sem biztosítja a kárpátaljai magyarság jogait.
Kapcsolódó vélemény
Az ukrán elnök a Tisza Pártra hivatkozva azt állítja, hogy a magyarok támogatják Ukrajna uniós tagságát.
Nyitókép: Magyar Péter Facebook-oldala
***